Besplatna dostava

za cijelu Hrvatsku

Besplatni testeri

uz svaku narudžbu

20,000 kupaca

kvaliteta, sigurnost, privatnost

Niske cijene

vrijedi za sve proizvode

Clopidogrel

Clopidogrel

Mehanizam djelovanja Clopidogrela

Clopidogrel je antiplateletni lijek koji spada u kategoriju tienopiridina. Njegov mehanizam djelovanja temelji se na inhibiciji agregacije trombocita, što je ključni korak u formiranju tromba i posljedično, u nastanku arterijskih tromboembolijskih događaja poput infarkta miokarda i moždanog udara. Aktivacija trombocita igra centralnu ulogu u patogenezi aterotromboze, a Clopidogrel svoje djelovanje ostvaruje selektivnom i ireverzibilnom inhibicijom P2Y12 podtipa adenozin difosfat (ADP) receptora na površini trombocita.

Veza aktivne tvari iz skupine inhibitora agregacije trombocita s tim receptorima sprječava vezanje ADP-a, što je ključno za aktivaciju kompleksa GPIIb/IIIa na površini trombocita. Aktivirani kompleks GPIIb/IIIa omogućuje vezanje fibrinogena i Von Willebrandovog faktora, što rezultira međusobnim povezivanjem trombocita (agregacija) i stvaranjem tromba.

Budući da je navedeni lijek prolijek, on zahtijeva biotransformaciju u aktivni metabolit u jetri. Ovaj proces ovisi o različitim enzimima citokroma P450, pri čemu enzim CYP2C19 ima značajnu ulogu u pretvorbi ovog lijeka u njegov aktivni oblik.

Vrijedno je napomenuti da genetske varijante enzima CYP2C19 mogu utjecati na učinkovitost lijeka, sa određenim varijantama koje umanjuju njegovu aktivaciju i time vode do smanjene antiplateletne učinkovitosti. Takva farmakogenetska interakcija može biti relevantna prilikom odabira terapije za pojedinačnog pacijenta. Sposobnost ovog lijeka sprječavanja trombocitne aktivacije čini ga ključnim u prevenciji sekundarnih kardiovaskularnih događaja kod pacijenata koji su već imali iskustvo s nekim oblikom arterijske tromboze.

Klinička primjena i indikacije za Clopidogrel

Klinička primjena Clopidogrela obuhvaća široki spektar indikacija, uglavnom u području sprječavanja arterijskih trombotičkih događaja. Primarno se koristi za smanjenje rizika od miokardijalnog infarkta, moždanog udara i smrti vezane uz kardiovaskularne bolesti kod pacijenata s akutnim koronarnim sindromom, uključujući one s nestabilnom anginom pektoris, kao i onih koji su podvrgnuti perkutanoj koronarnoj intervenciji (PCI) sa ili bez stenta. Osim toga, Clopidogrel se koristi u liječenju pacijenata koji su doživjeli ishemični moždani udar ili koji imaju perifernu arterijsku bolest.

Kada se koristi u kombinaciji s acetilsalicilnom kiselinom (aspirinom), ovaj lijek za razrjeđivanje krvi dodatno smanjuje rizik od razvoja arterijskih tromboza u pacijenata koji su pretrpjeli akutne koronarne događaje.

Ova kombinacija je poznata kao dvostruka antiplateletna terapija (DAPT) i često se preporučuje nakon postavljanja koronarnih stentova, kako bi se spriječila stent tromboza, posebno unutar prvih mjeseci nakon intervencije.

Preporučene doze i dužina terapije antitrombotičkim lijekom mogu varirati ovisno o specifičnoj indikaciji i riziku od krvarenja. Uobičajeni režimi uključuju inicijalnu visoku učitavajuću dozu, praćenu održavajućom dnevnom dozom. Međutim, prilagodbe doza mogu biti potrebne u pojedinim slučajevima, kao što su pacijenti s genetskim varijantama koje utječu na metabolizam lijeka ili pacijenti s visokim rizikom od krvarenja.

Osim što je važno za liječenje i prevenciju tromboembolijskih događaja, primjena ovog antitrombocitnog lijeka također odražava važnost individualiziranog pristupa u terapiji, gdje se moraju uzeti u obzir faktori kao što su genetski profil pacijenta, mogući kirurški zahvati, te interakcije s drugim lijekovima. Njegova sposobnost da inhibira agregaciju trombocita čini ovaj lijek ključnim u arsenalu terapija za sprječavanje kardiovaskularnih problema, čime se značajno poboljšava prognoza i kvaliteta života pacijenata s kardiovaskularnim bolestima.

Moguće nuspojave i interakcije lijeka Clopidogrel

Iako je Clopidogrel od izuzetnog značaja u prevenciji tromboza, njegova primjena nije lišena potencijalnih nuspojava i interakcija s drugim lijekovima. Najčešće nuspojave koje se mogu povezati s upotrebom ovog lijeka uključuju krvarenje, koje može varirati od blagog do teškog. Krvarenja mogu biti gastrointenstinalna, kao i u obliku hematoma ili epistaksa. Osim toga, pacijenti mogu doživjeti dispepsiju, proljev, bol u trbuhu, a rjeđe su prijavljeni i slučajevi neutropenije i trombocitopenije.

Važno je naglasiti i mogućnost farmakoloških interakcija koje mogu utjecati na učinkovitost i sigurnost liječenja.

Clopidogrel se metabolizira u jetri pomoću enzima CYP2C19, stoga njegova istodobna primjena s lijekovima koji su inhibitori ovog enzima, kao što su neki antifungalni lijekovi i antiepileptici, može smanjiti njegovu aktivaciju i time i terapeutski učinak. Na sličan način, lijekovi koji induciraju aktivnost CYP2C19 mogu povećati metaboličku aktivaciju ovog antitrombotičkog agensa i time potencijalno povećati rizik od krvarenja.

Pored toga, potrebno je biti oprezan prilikom primjene ovog antiagregacijskog lijeka kod pacijenata koji već uzimaju druge antikoagulanse ili lijekove protiv zgrušavanja krvi, zbog povećanog rizika od krvarenja. Također, pacijenti koji koriste selektivne serotoninske re-uptake inhibitore (SSRI), koji se primjenjuju za liječenje depresije, mogu imati povećan rizik od gastrointestinalnog krvarenja.

Upravljanje nuspojavama i interakcijama zahtijeva pažljivi nadzor i suradnju između pacijenta i zdravstvenog osoblja. Potrebno je prilagoditi doze ili preispitati terapijske režime u slučaju otkrivanja negativnih reakcija ili potencijalnih interakcija. Unatoč ovim izazovima, kada se ovaj lijek za sprječavanje stvaranja ugrušaka koristi ispravno i pod odgovarajućim nadzorom, njegove prednosti u sprječavanju tromboze značajno nadmašuju potencijalne rizike povezane s nuspojavama i interakcijama.

proizvoda u košarici:
Nema proizvoda u košarici

IZABRALI STE OVE PROIZVODE:

    POKLON: Za vas je dostava besplatna!

    Ukupan iznos narudžbe: